Student Board of Delegates

BOD logo

Representing student leaders from all corners of Michigan.

One of the oldest and largest programs of MASC/MAHS Michigan Student Leadership is the ability to offer students involved in a number of activities the platform to raise their voice in our organization. Each year, more than 30 students are selected to represent ALL of our member school students on the Board of Delegates. Learn more about the current students serving on the Board of Delegates, BoD duties and selection process below.

Board of Delegates Responsibilities:

    • Writing, facilitating, and presenting curriculum for new leaders at Leadership Training Institutes.
    • Representing their center/region member schools on organization decisions.
    • Finding new programs, publications, and events for students or advisers in their area.
    • Assisting in promoting MASC/MAHS membership, programs, and events.
    • Networking and bringing new ideas to Michigan from regional and national events.

    Students are the cornerstone of MASC/MAHS Michigan Student Leadership. We love to see our students stepping up to the plate and leading our association into the future!

    Apply to be on the Board

    Board Selection and Policies 


    Meet the 2017-18 Board of Delegates:

    E-Board
    Joseph Shoemaker, Bloomfield Hills High School, Senior
    Jenae Lodewyk, John Glenn High School, Senior
    Ellie Connors, Grosse Pointe South High School, Senior

    Center 2 Representatives
    Rachel Kurtz, Cheboygan High School, Junior
    Paige Wieber, Gaylord High School, Sophomore

    Center 3 Representatives
    Ashley Briscoe, Chippewa Hills High School, Junior
    Brooke Ray, Chippewa Hills High School, Senior

    Center 4 Representatives
    Katherine Arnold, Alma High School, Sophomore
    Adam Coenis, Saginaw Heritage High School, Junior 

    Center 5 Representative
    Mariah Missentzis, Hill-McCloy High School, Junior

    Center 6 Representative
    Noah Sherwood, Ovid-Elsie High School, Junior

    Center 7 Representative
    Kaleigh Belz, Gull Lake High School, Sophomore
    Abbi Jepkema, Comstock High School, Junior

    Center 8 Representatives
    Johnathon McNamee, Monroe High School, Junior
    Jake Myers, Monroe High School, Sophomore

    Center 9 Representatives
    Julia Steenland, Regina High School, Junior
    Alexis Vought, Dakota High School, Junior
    Jack Hammons, L'Anse Creuse High School North, Sophomore
    Julianna Belanger, Eisenhower High School, Junior 

    Center 10 Representatives
    Gabrielle Harter, Churchill High School, Junior
    Jack Mukhtar, Canton High School, Sophomore
    Carla Voigt, Grosse Pointe South High School, Junior

    Center 12 Representatives
    Mya Bryant, Southfield A&T High School, Junior
    Jayla Dyas, University High School Academy, Sophomore
    Madison Whitaker, University High School Academy, Senior
    Quinn Favret, Troy High School, Junior
    Blake Prebay, Bloomfield Hills High School, Sophomore